Blog

Dotace pro včelaře 2024

V České republice, kde včelařství má hluboké kořeny a je považováno za důležitou součást kulturního a ekonomického dědictví, jsou výzvy a příležitosti v oblasti včelařství vnímány s velkou vážností.

Včelařův podzim

Na podzim je třeba zkontrolovat každý úl a ujistit se že včelstvo má dostatek zásob na zimu. Je možné ještě dokrmit sirupem například Apivitalem nebo roztokem z vody a cukru.

Evropské včelařské dotace 2023

Z důvodu častých dotazů na formuláře pro včelařské EU dotace na letošní rok dáváme informaci, že stále zatím nejsou pro letošní rok vydané a k dispozici. Byla schválena podpora na opatření pro podporu včelařství v celkové výši 110 milionů korun pro období let 2023 – 2027. Dotace je určena pro všechny chovatele včel kteří jsou evidováni u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. do 31.12.2020. Pro chovatele kteří jsou evidováni od 1.1.2021 do současnosti tak není určena. Žádost přes ČSV je nutno podat nejpozději do 15.7.2023, ale formuláře zatím tedy nejsou k dispozici. Toto se vztahuje na přechodné období od 1.1.2023 do 31.2023.

 Z důvodu častých dotazů na formuláře pro včelařské EU dotace na letošní rok dáváme informaci, že stále zatím nejsou pro letošní rok vydané a k dispozici. Byla schválena podpora na opatření pro podporu včelařství v celkové výši 110 milionů korun pro období let 2023 – 2027. Dotace je určena pro všechny chovatele včel kteří jsou evidováni u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. do 31.12.2020. Pro chovatele kteří jsou evidováni od 1.1.2021 do současnosti tak není určena. Žádost přes ČSV je nutno podat nejpozději do 15.7.2023, ale formuláře zatím tedy nejsou k dispozici. Toto se vztahuje na přechodné období od 1.1.2023 do 31.2023.

Rojení včel-1

Rojení včel je přirozený proces rozmnožování včel. Včely se rojí v jarních měsících nejčastěji během měsíce května až do konce června. Rojení je pro včelaře nepříjemné, ale prevence může být velmi snadná a i nezkušený včelař může rojení předejít. Důležité je zvětšení úlového prostoru pro včely přidáním mezistěn a stavebního rámku, další z možností je vytváření oddělků jako protirojové opatření.

Pokud se již i přes tyto opatření včely vyrojí nezbývá nic jiného než včely sklepnout do rojáku a usadit do nového úlu.

Včelí úly

Včelí úl je člověkem uměle vyrobený příbytek pro chov včel. K výrobě úlu se nejčastěji používá dřevo, ale s současné době se stále více začínají používat styrodurové úly. Nabízí se široká škála včelích úlů, které jsou prověřeny mnoha včelaři. Ve své nabídce přinášíme včelí nástavkové úly s rámkovou mírou 39 x 24, dřevěné palubkové a styrodurové. Styrodurové úly mají výhodu hlavně ve velmi nízké hmotnosti a přitom dobré trvanlivosti materiálu. Důležitou součástí nástavkových úlů je varroadno které je zasíťované s podložkou pro monitoring varroázy. Na našem e-shopu nabízíme úly zateplené polystyrenem o síle 2cm a 3cm.

S výběrem Vám rádi poradíme nakoupit můžete zde https://www.vcelarstvi-razovi.cz/sortiment/potreby-k-ulum

Těsto na krmení včel

Těsto na krmení včel se používá jako doplněk stravy pro včely. Existují různé druhy těsta, například medocukrové těsto nebo invertní těsto. Invertní těsto se vyrábí z bílého cukru, moučkového cukru, vody a kyseliny citrónové. Medocukrové těsto se používá při “záchranném” krmení většinou na jaře a v menším množství než cukrový roztok.  Medocukrové těsto se vyrábí z medu a cukru. Invertní těsto se vyrábí z bílého cukru, moučkového cukru, vody a kyseliny citrónové. Obě těsta se používají jako doplněk stravy pro včely. Rozdíl mezi nimi spočívá v surovinách a způsobu výroby. Těsto na krmení včel se používá jako doplněk stravy pro včely. Těsto se obvykle aplikuje tak, že se z něj udělá placka a položí se na horní loučky rámků horního nástavku. Placka se překryje fólií a na ni se položí strop úlu. Těsta můžete nakoupit v našem e-shopu například těsto s Apikand s pylem , vitamíny , tymolem a nozevitem.

Včelí pastva


Včelí pastva se vztahuje k rostlinám a květinám, které poskytují pyl a nektar pro včely. Včely sbírají pyl na prašnících květů rostlin a je pro ně zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Existuje mnoho druhů rostlin, které jsou pro včely atraktivní a mohou být součástí včelí pastvy. Například svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) je rychle rostoucí a výnosná meziplodina pro využití na píci a na zelené hnojení. Nejlepší čas pro výsadbu rostlin pro včelí pastvu závisí na druhu rostliny. Některé rostliny jsou vhodné pro výsadbu na jaře, zatímco jiné jsou vhodné pro výsadbu na podzim. Doporučuji vám vyhledat informace o konkrétních druzích rostlin a jejich požadavcích na výsadbu. Můžete se také poradit s místním zahradníkem nebo odborníkem na včelařství. Některé z nejlepších rostlin pro včelí pastvu zahrnují květiny jako jsou slunečnice, levandule, sedmikráska a kontryhel. Byliny jako máta, rozmarýn a tymián jsou také dobrými volbami. Stromy jako lípa a javor poskytují také nektar a pyl pro včely. Doporučuji vám vyhledat informace o místních druzích rostlin a jejich požadavcích na výsadbu.